Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?
Wszyscy znamy ten dylemat: stoisz przed półką w supermarkecie, widzisz mnóstwo różnych past do zębów i nie masz najmniejszego pojęcia, dlaczego jedna miałaby być lepsza od drugiej. Różni producenci, różne zastosowania i mnogość składników - masz w czym wybierać. Ale podobnie jak w przypadku wielu innych produktów i tutaj mamy swojego faworyta. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym myjesz zęby każdego dnia? Błędem jest branie byle jakiej pasty do zębów z półki - "ma tylko być". Pasta do zębów i dobrze dobrana szczoteczka to Twój domowy stomatolog i tylko od Twojego podejścia zależy codzienny sukces mycia zębów, który przekłada się na rzadsze wizyty na fotelu stomatologicznym w celu leczenia zachowawczego zębów. Tutaj wyjaśniamy, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie pasty do zębów.
Do czego służy pasta do zębów?
Pytanie jest względnie oczywiste: prawdopodobnie jesteś tutaj na naszej stronie, ponieważ dbasz o swoje zęby i szukasz dla nich najlepszej opieki. Ale co dokładnie robi pasta do zębów, gdy jest w ustach? Pasta do zębów składa się ze składników czyszczących oraz ściernych, które usuwają resztki jedzenia, płytkę nazębną i inne osady. Zwykle to wszystko wypluwa się wraz z resztkami pasty na koniec porannego oraz wieczornego rytułału. Ale dobra pasta do zębów zawiera również składniki aktywne, które chronią i wzmacniają zęby. I właśnie na podstawie składników aktywnych pasty się różnią - jedna pasta przeznaczona jest dla osób z krwawiącymi dziąsłami, jedna na problemy z nieświeżym oddechem, inna powoduje większe rozjaśnianie zębów.
Oto krótkie podsumowanie najważniejszych składników i właściwości, jakie pasta do zębów powinna (nie) mieć.
Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie pasty do zębów?
Dobrodziejstwem higieny jamy ustnej jest niewątpliwie fluor. Fluor odpowiada za wzmocnienie struktury zęba i uczynienie go bardziej odpornym na działanie kwasów oraz bakterii. Ale uwaga: istnieją znaczne różnice między pastami do zębów dla dorosłych, dzieci i nastolatków.
Pasta do zębów dla dorosłych powinna zawierać fluor od 1000 do 1450 cząsteczek na milion (ppm).
Małe dzieci do 6 roku życia powinny używać pasty do zębów o zawartości fluoru nie większej niż 1000 ppm. Dzieje się tak dlatego, że zbyt duża ilość fluoru może przyczynić się do przebarwienia wrażliwych zębów mlecznych.
Dla dzieci i młodzieży w wieku od sześciu do dwunastu lat dostępna jest jednak specjalna pasta do zębów dla młodzieży, która zawiera taką samą ilość fluoru jak pasta do zębów dla dorosłych, ale poza tym ma inne właściwości. W swoim składzie posiada na przykład jony wapnia lub hydroksyapatyt.
Jaka pasta do zębów na nieświeży oddech?
Zasadniczo pasta do zębów na halitozę powinna zawierać cynk i/lub fluor, które usuwają płytkę nazębną i zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Ale nieświeży oddech może mieć wiele innych przyczyn – jedną z nich jest z pewnością brak dokładnej higieny jamy ustnej. Przez dokładną higienę jamy ustnej rozumiemy mycie zębów dwa razy dziennie przynajmniej przez dwie minuty, nitkowanie oraz czyszczenie języka.
Jeśli mimo dokładnej higieny jamy ustnej nie jesteś w stanie pozbyć się nieświeżego oddechu koniecznie udaj się do dentysty w celu szerszej diagnostyki. Po zapoznaniu się z twoją jamą ustną i historią medyczną, stomatolog będzie w stanie określić, co jeszcze może być przyczyną.
Ale jako dobrą wskazówkę zalecamy: wstań rano, umyj zęby, ciesz się dniem, umyj zęby i idź spać – i zrób to wszystko od nowa, każdego dnia.
Jaka pasta do zębów w ciąży?
Zmiany hormonalne prowadzą u wielu kobiet w ciąży do problemów z zębami. Oprócz krwawiących dziąseł szkliwo zębów kobiet w ciąży jest bardziej podatne na próchnicę.
Oprócz wyboru odpowiedniej pasty do zębów zalecamy dostosowaną do sytuacji (ciąży) higienę jamy ustnej. Oznacza to: używaj wyjątkowo miękkiej szczoteczki, nitkuj zęby oraz korzystaj z odpowiednich płukanek.
Pamiętaj także o właściwej diecie - unikaj produktów o wysokiej zawartości cukru, które działają jeszcze bardziej agresywnie na zęby w czasie ciąży.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając pastę?
Ścierlaność past do zębów
Im wyższy współczynnik RDA, tym bardziej ścierna pasta do zębów. Z reguły wartość w pastach do zębów nie powinna przekraczać 80. Jeśli masz skłonność do lub cierpisz na zapalenie dziąseł lub przyzębia, bądź używasz elektrycznej szczoteczki do zębów, powinieneś celować niżej, w stronę RDA max 50. Szyjki zębów odsłoniętych z powodu zapalenia przyzębia mają bardziej miękkie szkliwo, które jest bardziej wrażliwe na nadmierną ścieralność.
Odkryj naszą pastę do zębów PROMIS, której wartość RDA wynosi 46.
Wybielające pasty do zębów
Obraz jasnych, białych zębów jest mocno zakorzeniony w naszych umysłach. Reklamy wybielających past do zębów potwierdzają ten fakt – i sprawiają, że stajemy się trochę nieostrożni.
Bo właśnie temu rodzajowi pasty do zębów zwykle towarzyszy wysoka wartość RDA. Ponadto nie zawsze dotrzymują obietnicy i nie są nawet alternatywą dla past do zębów z fluorem.
Należy zachować ostrożność. Jeśli masz odsłonięte szyjki zębowe, używasz szczególnie twardej szczoteczki lub zbyt mocno naciskasz, ryzykujesz zranieniem dziąseł i zębów. Zalecamy najpierw porozmawiać z higienistką stomatologiczną.
Składniki – tego unikaj w pastach do zębów
- Sodium Lauryl Sulfate – jest dodawany do co czwartej pasty do zębów jako środek pieniący, który usuwa płytkę nazębną. Jest jednak stosunkowo agresywny i może podrażniać wrażliwe błony śluzowe.
- PEG (glikol polietylenowy) – są dodawane jako emulgatory, ale mogą zwiększać przepuszczalność błony śluzowej dla szkodliwych substancji
- triklosan - posiada wysoki wskaźnik toksyczności
- parabeny
- Mikroplastiki (PE, PP)
Nasza pasta do zębów ma zalecaną niską ścieralność (46) i zawartość fluoru, jest całkowicie naturalna, organiczna i trwała. Spróbuj teraz. Możesz ją zamówić tutaj.
Jeśli cierpisz na problemy z dziąsłami , wypróbuj naszą szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem . Twoje dziąsła to pokochają. Kliknij tutaj, aby zobaczyć miękka szczoteczkę do zębów Promis.