Zapisz się do NEWSLETTERA i uzyskaj od nas specjalny rabat -20%! Darmowa dostawa od 100 zł! 🚚

Pierwszy na świecie żel przeciwko płytce nazębnej wyprodukowany wyłącznie z naturalnych składników.

Tubka wykonana została z trzciny cukrowej
Produkt dla vegan
SLS w pastach do zębów: dlaczego warto unikać i jak znaleźć zdrowszą alternatywę
SLS w pastach do zębów: dlaczego warto unikać i jak znaleźć zdrowszą alternatywę

SLS - szkodliwy składnik w pastach do zębów

Layrulosiarczan sodu, nazywany również SLS, to związek chemiczny o skomplikowanej nazwie, jak to często bywa w języku chemicznym. Niestety, skomplikowane i trudne do wymówienia nazwy związków chemicznych zwykle nie oznaczają niczego dobrego.

Layrulosiarczan sodu, czyli SLS, jest jednym z szkodliwych składników znajdujących się w pastach do zębów. Niestety, wiele produktów kosmetycznych zawiera substancje szkodliwe dla organizmu i środowiska, które powinny zostać wyeliminowane. SLS to związek chemiczny, który dzięki swoim właściwościom myjącym jest stosowany w produktach do pielęgnacji ciała, takich jak żele pod prysznic czy szampony. Z powodu swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych SLS jest również dodawany do past do zębów. Tak jak w przypadku żeli pod prysznic, SLS w pastach do zębów tworzy charakterystyczną pianę, która jest nieodłącznym elementem mycia ciała czy zębów. Bez piany produkt nie wydaje się działać tak skutecznie, jednak w przypadku SLS warto zastanowić się nad rezygnacją z piany w naszych ustach lub na naszej skórze.

Jakie są negatywne właściwości SLS?

SLS to związek chemiczny, którego główną właściwością jest rozpuszczanie tłuszczu z powierzchni. Dlatego SLS jest często stosowany w produktach czyszczących, w tym w pastach do zębów. Jednakże, istnieje pewien problem ze związkami chemicznymi takimi jak detergenty, do których należy SLS. Związek ten nie rozpuszcza tylko tego, co powinien, ale usuwa także wszelkie tłuszcze, które napotka na swojej drodze. To prowadzi do podrażnień skóry, ponieważ substancja ta wysusza skórę. Objawia się to zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem. To samo również dzieje się podczas mycia zębów. Ze względu na obecność SLS w naszej jamie ustnej, tworzą się małe, białe owrzodzenia zwane aftami, które są uciążliwe i bolesne. Jeśli przypadkiem robisz zakupy i trzymasz w ręku pastę do zębów, sprawdź etykietę i poszukaj angielskiego terminu "sodium lauryl sulfate" czyli SLS. Jeśli go znajdziesz, odłóż produkt na półkę. Istnieją zdrowsze i bardziej ekologiczne alternatywy. Masz problem z często występującymi aftami? Właśnie znaleźliśmy dla Ciebie rozwiązanie Twojego problemu.

Dlaczego SLS szkodzi środowisku?

Środowisko nie lubi nawet małych dawek SLS. Gdy jednak dawki zwiększają się, wpływają one istotnie na życie wodne. To duży problem, ponieważ jeśli wszyscy myją zęby dwa razy dziennie, duże ilości SLS gromadzą się w ściekach, które następnie wpływają na naturalny cykl wody.

Jakie są alternatywy dla SLS?

To Ty masz wybór, aby unikać produktów z dodatkiem SLS. Na szczęście w przemyśle kosmetycznym - w przeciwieństwie do przemysłu spożywczego - chemiczne składniki muszą być określone ich chemicznymi nazwami. Jeśli znajdziesz na etykiecie trzy magiczne słowa - "sodium lauryl sulfate" - odpuść sobie zakup produktu. Istnieją alternatywy bez SLS. Zalecamy naturalne produkty, takie jak te z serii promis. Nasze pasty do zębów nie zawierają mikroplastiku, a zawartość i opakowanie składa się w 99% z biodegradowalnych substancji - a także brakuje w nich SLS. Kup teraz naszą pastę do zębów bez SLS.

Oprócz już wspomnianych negatywnych skutków działania SLS w pastach do zębów, warto jeszcze dodać, że ten składnik może wpłynąć na naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej. Związek ten działa silnie antybakteryjnie, a to może spowodować zaburzenia równowagi bakteryjnej w jamie ustnej. Dlatego osoby, które mają problemy z nadwrażliwością jamy ustnej, mogą doświadczać jeszcze większych trudności po użyciu pasty z SLS.

Ponadto, SLS może wpłynąć na skuteczność niektórych leków doustnych, ponieważ składnik ten zmniejsza adhezję leku do błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad zmianą pasty do zębów na taką bez SLS, warto rozważyć tę decyzję nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale również ze względu na środowisko.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost 24/7) już od 100,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl